Kiedy miesiączka jest zbyt obfita?

Miesiączkom może towarzyszyć różna obfitość krwawienia. Ale skąd wiadomo, kiedy krwawienie nie jest prawidłowe, jak to właściwie sprawdzić i co z tym można zrobić?

Obfitość krwawienia w skrócie

🩸 Przeciętnie w czasie miesiączki tracimy między 45 a 60 ml krwi. Ale każda_y ma inaczej. Dlatego warto przyglądać się sobie i obserwować „Jaka jest MOJA norma”. (Dalej więcej o tym, jak to zrobić) 
🩸Kobiety i osoby, które są wyższe, są po ciążach, dopiero zaczynają miesiączkować lub wchodzą w okres premenopauzy częściej mają obfite miesiączki. 
🩸 Na obfite krwawienie mówimy też menorrhagia.

O miesiączce mówimy, że jest obfita, gdy:

🩸 Całe krwawienie przekracza 80 ML
🩸 Tampony lub podpaski o najwyższej chłonności musisz zmieniać częściej niż co 2 godziny
🩸Tampony czy podpaski musisz wymieniać także w nocy
🩸Skrzepy są większe niż 5-złotówki

Jak określić obfitość krwawienia?

🩸 Prowadząc swój dzienniczek (notatki można dodawać też do swojej apki do obserwacji cyklu) i zapisując każdą zmianę podpaski czy innego artykułu menstruacyjnego i stopnień jego nasiąknięcia lub wypełnienia.
🩸Jeden w pełni nasiąknięty tampon lub podpaska o średniej chłonności = 5 ml krwi. Ponieważ oszacowanie mililitrów na podstawie „oglądu” podpaski nie jest łatwą sprawą Grupa Badawcza z UK stworzyła piktogram, który ma w tym pomóc


🩸 Dobrym (i trochę łatwiejszym sposobem) jest korzystanie z kubeczka menstruacyjnego, zwłaszcza takiego, który ma oznaczenie ilości mililitrów.

Czemu to ważne?

🩸Obfite krwawienia mogą prowadzić od anemii. Ale zdarza się też, że towarzyszom niektórym schorzeniom (np. zaburzeniu krzepnięcia krwi, endometrioza i in.) czy wskazywać na brak równowagi pomiędzy poziomem estrogenu a progesteronu. 
🩸Jeśli masz poczucie, że z twoim krwawieniem coś jest „nie tak” – poszukaj pomocy specjalistki lub specjalisty. 

Rekomendowane artykuły