Seks w czasie miesiączki

Seks w czasie miesiączki to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji i pytań. Czy to bezpieczne? Czy to normalne? Czy to przyjemne? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

W raporcie „Menstruacja” (Kulczyk Foundation, 2020 r.) możemy przeczytać, że 23% ankietowanych uważa, że w czasie menstruacji nie można uprawiać seksu, jedocześnie 25% jest przekonanych, że w tym czasie nie można zajść w ciążę (ofc, można – więcej we wcześniejszych postach).

We wczorajszej (27.03.2022) ankiecie w stories nt. seksu w czasie miesiączki 54% (339 osób) było przeciw, a 46% (287 osób) za.

⚠️ Na początku ustalmy bazę: to jest zupełnie OK, że nie masz ochoty na seks w czasie miesiączki i ten wpis nie jest po to, aby Cię do czegokolwiek przekonywać. 

Jednocześnie generalnie nie ma żadnych przeciwskazań, aby uprawiać seks (penetratywny czy oralny) podczas miesiączki (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa jak zwykle, czyli ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i antykoncepcją). A cała sytuacja, jak wszystko w życiu, ma swoje plusy i (potencjalne) minusy. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji i komunikacji z pratnerem_erką. 

Bonusy seksu z penetracją w czasie miesiączki

🩸 dodatkowa lubrykacja
🩸 zwiększona intensywność doznań
🩸 orgazm działa jak naturalny środek rozkurczowy – ale tutaj potrzebuję też napisać, że seks bez orgazmu też jest ok, tym bardziej podczas okresu nie ma się co cisnąć na szczytowanie
🩸 potencjalnie: nowy poziom intymności 

Dla niektórych wydzielina miesiączkowa i związany z nią nieład mogą być zniechęcające – wiele z Was zwracało na to uwagę w mini ankiecie. To zupełnie OK. Natomiast jest kilka sposób, aby to obejść: w czasie miesiączki można skorzystać z seksu pod prysznicem, a aby oszczędzić pościel możecie używać podkładki z ręcznika. Swego czasu na rynku pojawiły się nawet specjalne podkładko-kocyki do miesiączkowego seksu. 

Czego używać do seksu w czasie miesiączki?

Jeśli to i tak za dużo potencjalnego bałaganu, to warto wiedzieć, że w sprzedaży możecie znaleźć artykuły menstruacyjne, które umożliwiają seks penetratywny (bo do oralnego wystarczy zwykły tampon czy kubeczek menstruacyjny): gąbeczki i dyski.

🧽 Gąbeczki 
To jednorazowe miękkie gąbeczki zrobione z hipoalergicznej gąbki z poliuretanu, które aplikuje się do pochwy tak, jak tampony. Ale w przeciwieństwie do nich nie mają sznureczka. Wyjmuje się je – zahaczając palcem o fragment gąbeczki. Przed użyciem należy nanieść na nie odrobinę lubrykantu, aby ułatwić ich wprowadzenie do waginy. 

W sprzedaży są też wielorazowe gąbeczki „morskie”, ale ze względów higienicznych – odradzam je.

🥏 Dyski
Wielorazowe rozwiązanie podobne do kubeczków, ale o odpowiednio zmodyfikowanym, spłaszczonym kształcie, który przypomina dysk. Dzięki czemu nie przeszkadza w trakcie seksu z penetracją.

Rekomendowane artykuły