Skąd się biorą skurcze miesiączkowe?

Co miesiąc w macicy przyrasta endometrium. To wyściółka, której rolą jest odżywianie i przygotowanie sprzyjających warunków dla potencjalnej ciąży. Jeśli jednak nie dochodzi do zapłodnienia – organizm usuwa endometrium (to właśnie miesiączka). Ale jak to właściwie robi?

Tajemnicze prostaglandyny

Aby usunięcie endometrium było możliwe, macica (która ścianki składają się m.in. z mięśni) musi zacząć się obkurczać. Trochę jak balon, który opróżniamy z powietrza. 

Za jej obkurczanie odpowiadają PROSTAGLANDYNY. To rodzaj hormonów, które wywołują obkurczanie się naczyń krwionośnych macicy, co prowadzi do odcięcia tlenu od komórek endometrium ich obumarcia.

Uważa się, że to zmniejszony przepływ krwi i wynikające z tego niedotlenienie tkanki macicy powodują ból związany z bolesnym miesiączkowaniem.

Co ciekawe, prostaglandyny są też związane z reakcją organizmu na stan zapalny. 
Tak właśnie! Zapalenie jest niezbędną częścią procesu złuszczania wyściółki macicy – mobilizuje organizm do gojenia i regeneracji. 

Niestety prostaglandyny mają to do siebie, że ich działanie nie ogranicza się tylko do macicy. Wie o tym, każdy kto pierwsze godziny (a czasami dni) okresu spędza w toalecie. 💩

Bolesne miesiączkowanie pierwotne i wtórne

Skurcze miesiączkowe najcześciej są odczuwane chwilę przed lub już  w momencie rozpoczęcia się miesiączki i trwają od jednego do trzech dni. 

Większa ilość prostaglandyn jest odpowiedzialna za ból związany  ze skurczami. Ten rodzaju bólu nazywa się bolesnym miesiączkowaniem pierwotnym – jego przyczyny to skurcze macicy. 

Bolesne miesiączkowanie wtórne jest związane z chorobami i zaburzeniami, takimi jak np. endometrioza, które przyczyniają się do odczuwanego bólu i innych objawów. 

Ze względu na związany z obkurczanem macicy stan zapalny najskuteczniejszymi lekami przeciwbólowymi w czasie miesiączki są niesteroidowe leki przeciwzapalane, np. ibuprofen. 

‼️ KAŻDY BÓL związany z miesiączką, który obniża komfort życia i utrudnia funkcjonowania wymaga konsultacji lekarskiej i poważnego potraktowania. ‼️

Na podstawie:
Clark, K., & Myatt, L. (2008). Prostaglandins and the reproductive cycle. Glob. Libr. Womens Med, 17566-12.
Dębski, R., Niemiec, T., Mazurek, M., & Dębska, M. (2007). Porównanie skuteczności i tolerancji 80 mg Drotaweryny i 400 mg Ibuprofenu u pacjnetek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem badanie DOROTA. Ginekol. Pol, 78, 933-938.

Rekomendowane artykuły